Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

17 Nisan

Müsli Bisküvi

Un hariç tüm malzemeleri bir kaba koyun ve karıştırıcı ile ince bir macun elde edene kadar karıştırın. Karışımı bir kâseye aktarın ve bir pasta spatulası ile kavrulmuş unu ekleyin.
Hamuru 30 dakika buzdolabında bekletin ve ardından iki kat pişirme kâğıdının arasında açın.

17 Nisan

Kirazlı Muffin

Islak ve kuru malzemeler birbirine ilave edilir. Üzerine kiraz tanecikleri eklenir. Hamur muffin kabına doldurulur.160° 20-25 dakika pişirilir. Fırından çıkarıldıktan sonra 20 dakika bekletilir ve servis edilir.

07 Nisan

Muz Tarçın Muffin

tarçın bir kâsede karıştırılır. Eritilmiş tereyağı pekmez ve yumurta ile karıştırılır. Püre muz ve ayran ya da yoğurt eklenir. Kuru malzemeleri ilave edilir. Hamur muffin kalıbına doldurulur. Yaklaşık 20 dakika 160° pişirilir. Muffin kalıbından çıkarılır ve soğuması için beklenir.

07 Nisan

Mantar Şans Kurabiyeleri

Malzemelerden hamur hazırlayın. Bunun için soğuk tereyağını küp küp doğrayın, şeker ve yumurta ile yoğurun. Unu ekleyin ve soğuk ellerle hızlıca yoğurun. Bir rulo yapın, streç filmle sarın ve hamuru yaklaşık 20 dakika buzdolabında bekletin. Vişneleri ikiye bölün. Mutfaktaki diğer malzemeleri hazırlayın.

07 Nisan

Limonlu Yıldızları Kurabiyesi

Un tahtanın üzerine boşaltılır tereyağı ufak parçalara kesilir. Un tereyağı ile karıştırılır. Bal ve yumurta karıştırılır hızlı bir şekilde hamur yoğurulur en az yarım saat buzdolabında
veya soğuk bir yerde bekletilir. Sonra hamur yaklaşık 2 mm açılır yıldızlı kurabiye kalıbı ile şekil verilir.
Yumurta akı ve bal iyice karıştırılır limon suyu eklenir ve karıştırılır.

11 Mart

Yumurtasız doğum günü pastası

ırın 180°C’de ısıtılır. Buğday unu, kakao, kabartma tozu, vanilya ve tuz kâseye doldurulur karıştırılır.

Karıştırılan malzemeye su ilave edilir tekrar karıştırılır. Daha sonra yağ ilave edilir ve tekrar karıştırılır. Karışıma pekmez ilave edilir karıştırılır. Pasta kalıbına biraz yağ sürülür ve
Un serpilir kalıba malzeme doldurulur 180°C yaklaşık 1 saat pişirili

02 Mart

BUĞDAY, UN, EKMEK

Çocuklara tahıl, un ve ekmek sunduğumuzda tahıl işlemenin farklı aşamalarını görebilir, hissedebilir, koklayabilir, duyabilir ve tadabilirler. Bu duyusal deneyimler çocuklar için özellikle unutulmazdır.