Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

20 Mayıs

Midye Kabuğu Masajı

Çocuklarınızı bahçeye götürün. İki çocuk bir takım oluşturur. Bir çocuk, kollarını vücuduna dayayarak battaniyeye sırtüstü uzanır. Yeterince sıcaksa, çocuklar ayakkabılarını ve çoraplarını da çıkarabilirler.
Diğer çocuk masördür ve partnerinin yanında diz çöker. Masaj sırasında konuşma yoktur.
Çocuklara aşağıdaki hikâyeyi okuyun ve uygun hareket yönergelerini veririn. Bir turdan sonra sıra diğer çocuğa geçer.

20 Mayıs

İki Yanardöner Denizanası

Bu aktivite, tematik olarak denizden gelen iki yanardöner denizanası hakkındadır. Bu parmak oyunu ile sabah çemberinizi başlatabilir, aynı zamanda çocukların kelime dağarcığını da genişletirsiniz.

20 Mayıs

Balık Şarkısı

Çocuklar şarkı söylediğinde bir topluluk duygusu yaratılır ve aynı zamanda melodi ve metnin kaynaşmasını yaşarlar. Bu sayede en küçüğün müzik deneyimini genişleteceksiniz.

06 Mayıs

Balık Dansı

Çocuklarla birlikte yerde minderlerden oluşan bir daire içinde toplanın. Her çocuk kendi seçtiği renkte şifon bir eşarp alır ve pelerin şeklinde düğüm atar. Ardından, sol sütunda yer alan metni söyleyin ve hareketleri sağ sütunda yazıldığı gibi yapın.   

30 Nisan

Parmak Oyunu “Deniz”

Çocuklarla bir daire içinde durun. Çocukların sizi net bir şekilde görebildiğinden emin olun. Ardından aşağıdaki metni söyleyin ve uygun hareketleri yapın.

29 Nisan

Sahilden Gelen Deniz Kabukları

Çocuklara, “bugün sabah veya akşam yemeğinde odamızda midye ziyaretimiz var. Oyun çemberi kuralım ve ellerinizi bana uzatın, ben de oraya bir kabuk koyayım.” Şimdi midyeleri çocuklara dağıtın. Herkese midye verildiğinde, aşağıda yer alan metni söyleyin ve çocuklar uygun hareketleri yapsınlar. Çocuklara önceden hareketleri gösterebilirsiniz.

18 Nisan

Orman Kenarı

Eğer bir orman kenarındaysanız sesleri dinlemeye ve ayırt etmeye çalışın. Cıvıl cıvıl kuş sesleri, yaprakların hışırtısı ve uzaktan gelen derenin uğultusu… Yüzünüzde, kollarınızda ve bacaklarınızda güneşin sıcaklığını hissedin. Güneş başka nerenizi ısıtıyor?

15 Nisan

Ormanda Matematik

Çocukların fikirlerini alın ve farklı seçenekleri deneyin. Bir ölçme seçeneği şu olabilir: çocuklar ağaç gövdesinin hizasında arka arkaya uzanarak sıralanırlar. Bir yetişkin onlara katılırsa kaç çocuk gerektiği denenir. Çocuklarla sayılar, oranlar hakkında sohbet edin ve diğer ölçüm yöntemlerini deneyin.

05 Nisan

Kardan Adam Ailesi

Çocuklar avuçlarının içini beyaz boya ile boyarlar (çocuklar için çok eğlenceli olabilir), sonra el izi kâğıda basılır. Çocukların ellerinde kalan boya bir bez ile silinir. Sonra çocuklar kardan adam ailesini (ailelerini) istedikleri gibi şekillendirebilirler: Anne, baba, kardeş ve kendileri vs.