Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

18 Nisan

Orman Manzaraları

Çocuklar çerçeveleri ormanda toprağın üzerine bırakırlar ve tabloyu izlerler. Mutlaka sıradan bir orman gezintisinden algılayamadıkları detaylar algılarlar ve keşfederler – ilginç şekil almış dallar, küçük kozalaklar, boş salyangoz kabukları ve daha neler neler!

18 Nisan

Orman Kenarı

Eğer bir orman kenarındaysanız sesleri dinlemeye ve ayırt etmeye çalışın. Cıvıl cıvıl kuş sesleri, yaprakların hışırtısı ve uzaktan gelen derenin uğultusu… Yüzünüzde, kollarınızda ve bacaklarınızda güneşin sıcaklığını hissedin. Güneş başka nerenizi ısıtıyor?

05 Nisan

Düğmelerle Boyama Çalışmaları

Boyama kâğıdına bir düğme yerleştirin ve “bu düğme ne işe yarar?” diye sorun. Cevaba bağlı olarak düğmeyi sayfanın üzerinde hareket ettirin. Sonra daha fazla düğme ekleyin. Belki çocuklarla birlikte kâğıt üzerinde bir “düğme ailesi” oluşturursunuz. Belki uzun bir yılan ya da bir çiçek yaparsınız. Ya da düğmeleri kâğıdın her tarafına yayabilirsiniz.

05 Nisan

Küçük Astronotlar ve Uzaylılar Hikâye Torbası

“Ve böylece çocuklar uzay gemilerine döndüler, sadece renkli hediyelerle değil, aynı zamanda önemli bir mesajla. Sevgili yıldız arkadaşlarım, bu masalın öğretisi, dostluğu, dünyayı ve evreni çevre kirliliğinden korumanın ortak sorumluluğunun önemini anlatır.”

05 Nisan

Kantaron Yağı Yapıyoruz

Bitkinin kırmızı rengini ve güneşin gücünü ortaya çıkarmak için çocuklar çiçekleri nötr bitkisel yağa koyar ve kavanozu aydınlık bir yere bırakır. Bir iki hafta beklettikten sonra yağı kırmızıya döner! Yağın cilt iltihabı ve yanıkları üzerinde iyileştirici bir etkisi vardır.

04 Nisan

İlkbahar Çıngırağım

Çocukla masa başında buluşun. Kapaklı plastik şişeleri masanın üzerine koyun ve çocuklara kapakları açtırın. Burada ince motor becerilerine ihtiyaç var! Gerekirse çocuğu destekleyin. Ardından huniyi şişe ağzına yerleştirin ve şişeyi çocuğun huniye kolayca ulaşabileceği şekilde tutun.

21 Mart

Bardakta suyun döngüsünü canlandırma

Çocuklar menekşeyi ekerler. Bitkiye küçük bir bardak damıtılmış su
dökülür ve çocuklar yapıştırma filmini lastik bant yardımıyla camın
üzerine gererler, böylece hava geçirmez olacaktır. Son olarak, çiçeği
kısmen gölgeli olan bir yere koyun. Tam güneş almamasına dikkat
edin.

06 Mart

Bir taneden iki tane yap

Çiçekten bir dal makasla kesilip bir bardağa konulur, kök saldıktan sonra içinde toprak ve gübre olan saksıya yerleştirilir. İlk hafta çocuklar bir büyük ya da öğretmen denetiminde bitkiyi sulaması önem arz eder, bu arada bir sulama planı yapılırsa çocuklar çiçeği sulamayı unutmaz.
Tavsiye: Bu bitki özellikle ilkbahar ve yaz aylarında çoğalmaya daha elverişli.

01 Mart

Aile Ayçiçeği

Önce aile üyelerinden biri çubuğu yeşil boyayla boyar. Boya kururken, her aile üyesi sırayla elini sarı kartonun üzerine yerleştirir ve kalemle çizer.