Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

05 Nisan

Kâğıt Poşet konfeti

Çocuk, torbayı süslemek için her iki tarafını boya kalemleriyle boyayarak işe başlar. Daha sonra, renkli karton parçalarını zımba ile delip çıkarırlar ve ortaya çıkan konfetiyi kâğıt torbaya doldururlar. Daha sonra pipeti torbanın ortasına yerleştirir ve sizin yardımınızla ve yapışkan bantla torbanın iki kenarına yapıştırırlar. Pipet hariç torbanın ağzının hava almadığından emin olun.

04 Nisan

Suyun kaldırma gücü

Bunları tane tane kâse suyun içine koyun veya çocuğunuz suyun üzerine bıraksın. Hangi nesnelerin batacağını veya yüzeceğini çocuğunuz önceden tahmin etsin. Çocuğunuzla birlikte, neden bazılarının suyun üzerinde kaldıklarını veya neden bazı nesnelerin batığını araştırın.

03 Nisan

Hava ile Basit Deneyler

Bir kâseye su doldurulur ve boş bir bardak baş aşağı ve düz bir şekilde
suya daldırılır. Bardağa su dolmaz. Bardağın içindeki hava suyun
dolmasını engeller.

21 Mart

Köpük deneyi

ir pipet kullanarak karışımın içine üflenir: Üfleme sonucu köpükler oluşur. Ne kadar çok deterjan kullanırsanız o kadar çok köpük oluşur.
Köpük neden oluşur?
Deterjan su yüzeyini elastik hale getirir. Yüzey elastik hale geldiği için içine üflendiğinde boyutu genişler.

21 Mart

Roket nasıl uçar?

Çocuklarla birlikte iki sandalye arasında olta ipini sıkı bir şekilde geriniz. Sandalyelerin devrilmemesi için üzerlerine bir yük koyabilirsiniz. Alternatif olarak, iki ağaç, kapı ve pencere arasına da gerebilirsiniz. Şimdi üfleme zamanı: Bir çocuk bir balonu şişirir ve bir mandal veya ev klipi ile balonun ağzını kapatır. Çocuklar balonlarını bir roket olarak dekore edebilirler. Daha sonra bir pipet iki yapışkan şeridi ile şişmiş balona tutturulur. Uçmaya hazır mıyız? Balonun ağzında bulunan klips veya mandal çözülür ve roket uçuşuna başlar.

21 Mart

Su Damlası Deneyi

Bir maden parayı alıp, önünüzde bulunan düz bir yüzeye koymalısınız. Bir pipet ve bir bardak suyu hazır bulundurmalısınız. Emerek pipetin içine su çekmesliniz ve damla damla madeni paranın üzerine damlatmalısınız. Su damlaları madeni paraya kısa bir mesafeden düşmelidir.

06 Mart

Elimiz nasıl çalışır?

4-6 yaş
Gelişim alanı: beden ve sağlık
Malzemeler: Kil kâğıdı, pipet, yün, makas, yapışkan film, el işi tutkalı.
Bu uygulamada 2 çocuk birlikte çalışabilir.

Nasıl yapılır?
Kâğıda elin ana hatlarını çizin ve kesin. Pipetleri küçük parçalar halinde kesin. Her parmak için 2 kısa ve 1 uzun pipet parçasına ihtiyacınız var. Şimdi kısa pipet parçalarını kâğıt elin parmaklarına yapıştırın. Daha uzun olan pipet parçasını parmakların altındaki avuç içine yapıştırın. 5 uzun yün ipi kesin ve bunları pipetlerin içinden geçirin. Yünü parmağın ucuna sabitleyin örneğin bir düğümle yapılabilir. Yünü diğer bir pipetten geçirin ve bilek hizasına yapıştırın. Yün iplikleri çekerek insan elinin hareketleri basit bir şekilde temsil edilir.

06 Mart

Buz ile Deneyler

Eller, içinde soğuk su olan bir kaba ve sonra sıcak su olan bir kaba konur.
Buz veya kar ellere alınır.
Soğuk eller birbirine sürterek ısıtılır.

Buzu soğuk ve sıcak suyun içinde eritme