Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

06 Mayıs

Ahtapotumuz

Çocuklarla birlikte duvar kâğıdının etrafında toplanın. Ortada, yaklaşık 20 cm çapında bir daire çizin. Çocuklar birlikte daireyi siyah parmak boyasıyla renklendirirler. Çocukların seçtiği ortak bir renkte, 2 gözü boyarlar.
Sonra her çocuk en sevdiği rengi seçer ve dirseğin kıvrımından bileğe kadar ön kolunu boyar.

30 Nisan

Parmak Oyunu “Deniz”

Çocuklarla bir daire içinde durun. Çocukların sizi net bir şekilde görebildiğinden emin olun. Ardından aşağıdaki metni söyleyin ve uygun hareketleri yapın.

28 Nisan

Parmak Oyunu Uzaklarda, Derinlerde ve Geniş̧ Denizde

Uzaklarda, derinlerde, uçsuz bucaksız denizde” bu parmak oyunu küçük bir yengeç hakkındadır. Küçük yengeç çok üzgündü çünkü denizde onun gibi bir hayvan bulamamıştı. Balıklara, yılanlara ve midyelere kendisi gibi olup olmadıklarını sorar. Çocuklar metni birçok kez tekrar ederek oyuna hızlı bir şekilde katılabilirler. Bundan kaynaklanan hızlı başarı duygusu çok motive edicidir. Çocuklar parmak oyunlarıyla konuya yaratıcı bir yaklaşım bulurlar.

15 Nisan

Ormanda Matematik

Çocukların fikirlerini alın ve farklı seçenekleri deneyin. Bir ölçme seçeneği şu olabilir: çocuklar ağaç gövdesinin hizasında arka arkaya uzanarak sıralanırlar. Bir yetişkin onlara katılırsa kaç çocuk gerektiği denenir. Çocuklarla sayılar, oranlar hakkında sohbet edin ve diğer ölçüm yöntemlerini deneyin.

06 Nisan

Kış ağacı

Sonbaharda yapraklar yavaş yavaş dökülüyor ve kışın eli kulağında! Eğitimciler olarak çalışmalarımızda neredeyse her gün çocuklarla konuştuğumuz bir gözlem, yaprakların ağaçlardan düştüğü ve ağaçların kışın “çıplak” hale geldiğidir. “Kış ağacı” adlı yaratıcı etkinliğimiz de tam olarak bununla ilgili.

05 Nisan

Kardan Adam Ailesi

Çocuklar avuçlarının içini beyaz boya ile boyarlar (çocuklar için çok eğlenceli olabilir), sonra el izi kâğıda basılır. Çocukların ellerinde kalan boya bir bez ile silinir. Sonra çocuklar kardan adam ailesini (ailelerini) istedikleri gibi şekillendirebilirler: Anne, baba, kardeş ve kendileri vs.