Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

20 Mayıs

Kavanozdan Akvaryum

Çocuklar bazı kâğıtlardan istedikleri gibi ince şeritler kesebilirler. Bunlar deniz yosununu temsil eder. Su olarak ince krapon kâğıdı şeritleri de iyi sonuç verir. İpliğe tutturulmuş hayvanları bant ile Camın üst, iç kenarına tutturun. Aynı şekilde mavi krep kâğıt şeritler de kavanoza sabitlenir. Deniz yosunu ve midye kapağın iç kısmına yapıştırıcı ile veya bant ile yapıştırılır. Cam kavanoz kapağı kapatılır ve baş aşağı, yani kapak aşağı yerleştirilir. Balıklar suda yüzüyormuş gibi görünür.

06 Mayıs

Bahçede Midye Arama

Önceden, kabukları bahçede saklayın. Çocuklardan sahilde olduklarını hayal etmelerini isteyin. Örneğin, Antalya’da bir sahilde. Bahçe çitimizin arkasında deniz başlıyor. Bahçe denize sıfır bir plaja sahiptir. Şimdi orada kabuk aramak için birlikte gezmeye çıkıyoruz. 

02 Mayıs

Kavanozdan Akvaryum

Çocuklar bazı kâğıtlardan istedikleri gibi ince şeritler kesebilirler. Bunlar deniz yosununu temsil eder. Su olarak ince krapon kâğıdı şeritleri de iyi sonuç verir. İpliğe tutturulmuş hayvanları bant ile Camın üst, iç kenarına tutturun. Aynı şekilde mavi krep kâğıt şeritler de kavanoza sabitlenir. Deniz yosunu ve midye kapağın iç kısmına yapıştırıcı ile veya bant ile yapıştırılır.

29 Nisan

Sahilden Gelen Deniz Kabukları

Çocuklara, “bugün sabah veya akşam yemeğinde odamızda midye ziyaretimiz var. Oyun çemberi kuralım ve ellerinizi bana uzatın, ben de oraya bir kabuk koyayım.” Şimdi midyeleri çocuklara dağıtın. Herkese midye verildiğinde, aşağıda yer alan metni söyleyin ve çocuklar uygun hareketleri yapsınlar. Çocuklara önceden hareketleri gösterebilirsiniz.

29 Nisan

Renkli Midye Kabukları

Çocuklarla bir masanın etrafında toplanın. Her çocuğa 5 midye verin. Sonra çocukları kabukları parlak renklerle boyamaya davet edin. Çocuklar sırayla fırçalarla istedikleri renklere boyarlar. Son olarak, boyanın kabuklar üzerinde kurumasını bekleyin.

07 Nisan

Midye ile sayı sayma oyunu Midye arama

Çocuklar içi kum ve midye dolu kapta midyeleri ararlar, kim daha çok midye buldu? Midyeler şekil ve boyutlarına göre sınıflandırılır. Çocuklar buldukları midyeleri sayarak. Midye kartlarının üzerine koyarlar. Büyük boy midye kartları 1’den 10’a sıralanır. İlgili sayı kartları yanlarına konulur. Küçük boy midye kartları üst üste dizilir ve çocuklar diledikleri bir kartı çekerek midyeleri sayarlar