Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

15 Nisan

Ormanda Matematik

Çocukların fikirlerini alın ve farklı seçenekleri deneyin. Bir ölçme seçeneği şu olabilir: çocuklar ağaç gövdesinin hizasında arka arkaya uzanarak sıralanırlar. Bir yetişkin onlara katılırsa kaç çocuk gerektiği denenir. Çocuklarla sayılar, oranlar hakkında sohbet edin ve diğer ölçüm yöntemlerini deneyin.

06 Mart

Düğmelerle boyama çalışmaları

Boyama kâğıdına bir düğme yerleştirin ve “bu düğme ne işe yarar?” diye sorun. Cevaba bağlı olarak düğmeyi sayfanın üzerinde hareket ettirin. Sonra daha fazla düğme ekleyin. Belki çocuklarla birlikte kâğıt üzerinde bir “düğme ailesi” oluşturursunuz. Belki uzun bir yılan ya da bir çiçek yaparsınız. Ya da düğmeleri kâğıdın her tarafına yayabilirsiniz.

05 Mart

Çocukları sayma oyunu nasıl oynanır?

Çocuklar bir daire etrafında toplanırlar, çocuklardan biri daire etrafında dolaşarak şarkı söyler:

Ben okula gidiyorum ve benimle kimin geldiğini biliyorum, …benimle geliyorrrr.
Çocuk bir sınıf arkadaşını seçer ve birlikte dairenin etrafında dolaşırlar. Zincir her şarkıdan sonra uzar gider ve tüm çocuklar zincire katılmış olurlar.

01 Mart

Arı sayma oyunu nasıl oynanır?

Mandal oyunları. Basit resim kartları: Çocuklara mandal ve üzerinde arıların bulunduğu resim kartları verilir. Çocuklar resimdeki arı sayısına orantılı olarak mandal takarlar. Çocuklar resimdeki arı sayısına orantılı olarak resmin yanına doğru sayıyı
yerleştirirler.