Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

20 Mayıs

Balık Tutma Oyunu

Çocuklar, mıknatıslar takılmış balıkları büyük, sığ bir kaba koyarlar. Çocuklar denizden en büyük balığı tek tek yakalamaya çalışabilirler. Çocukların balık tutmasına alternatif olarak bozuk para veya diğer manyetik nesneleri de koyabilirsiniz. Kancada böyle bir nesne varsa, çocuk onu tekrar denize atar ve sıra bir sonraki çocuğa gelir.

29 Nisan

Su Altı Hayvanları

Çocuklarla birlikte yerde bir daire içinde toplanın. Daha sonra herkes altta yer alan yazıyı hep birlikte söyler ve 3 çocuk dairenin ortasında bulunan aşağıdaki metinde yengeç, denizyıldızı ve balık olarak arka arkaya hareketleri gerçekleştirirler.

29 Nisan

Sahilden Gelen Deniz Kabukları

Çocuklara, “bugün sabah veya akşam yemeğinde odamızda midye ziyaretimiz var. Oyun çemberi kuralım ve ellerinizi bana uzatın, ben de oraya bir kabuk koyayım.” Şimdi midyeleri çocuklara dağıtın. Herkese midye verildiğinde, aşağıda yer alan metni söyleyin ve çocuklar uygun hareketleri yapsınlar. Çocuklara önceden hareketleri gösterebilirsiniz.

28 Nisan

Parmak Oyunu Uzaklarda, Derinlerde ve Geniş̧ Denizde

Uzaklarda, derinlerde, uçsuz bucaksız denizde” bu parmak oyunu küçük bir yengeç hakkındadır. Küçük yengeç çok üzgündü çünkü denizde onun gibi bir hayvan bulamamıştı. Balıklara, yılanlara ve midyelere kendisi gibi olup olmadıklarını sorar. Çocuklar metni birçok kez tekrar ederek oyuna hızlı bir şekilde katılabilirler. Bundan kaynaklanan hızlı başarı duygusu çok motive edicidir. Çocuklar parmak oyunlarıyla konuya yaratıcı bir yaklaşım bulurlar.

07 Nisan

Kış Mevsimi Aktif Katılımlı Hikâye

Çocuklar öğretmenle birlikte orantılı bir şekilde örtünün etrafına sıralanırlar.
Öğretmen hikâyeyi anlatır ve çocukların yapması gereken hareketleri örtüyü hareketlendirerek ifade eder ve çocuklar bunu uygularlar.
Aran, Deniz ve Alp pencereden dışarı bakıyorlar. Deniz “ne zaman kar yağacak?” diye sorar “Annem bana kar montu aldı, bir an önce giyinip sizinle karın içinde oynamak istiyorum!”

03 Mart

Bu Benim Ben Buradayım

Renkli balıkları yapmak için sadece birkaç malzemeye ihtiyacınız var. Dahası, balığı yapmak hızlı ve kolay olduğu için başarılı olacağı kesin olan bir etkinliktir. Küçük çocuklar bile harika bir balık yapabilir. Daha sonra her çocuk renkli balığın üzerinde kendini ve ailesini tanıtabilir. Ayrı ayrı tasarlanan balıklar bir araya getirildiğinde renkli bir sürü balık oluşturur.

29 Şubat

Balık tutma

Bu oyun özellikle el-göz -koordinasyonunun gelişimini teşvik eder. Bu oyun bir yarışmaya da dönüştürülebilinir. İki oyuncu karşı karşıya gelir ve zaman tutulur. En çok malzemeyi oltayla tutan kazanır.