Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

02 Nisan

Hava ile Mum Deneyi

Hava ısınır ve oksijeni tüketir. Mum havasız kalır alev boğulur, hava soğur ve daha az yer kaplar. Negatif bir basınç oluşur, dışarıdaki hava daha yüksek bir hava basıncına sahiptir ve suyu cam bardağın içine iter.

21 Mart

Köpük deneyi

ir pipet kullanarak karışımın içine üflenir: Üfleme sonucu köpükler oluşur. Ne kadar çok deterjan kullanırsanız o kadar çok köpük oluşur.
Köpük neden oluşur?
Deterjan su yüzeyini elastik hale getirir. Yüzey elastik hale geldiği için içine üflendiğinde boyutu genişler.

06 Mart

Bir taneden iki tane yap

Çiçekten bir dal makasla kesilip bir bardağa konulur, kök saldıktan sonra içinde toprak ve gübre olan saksıya yerleştirilir. İlk hafta çocuklar bir büyük ya da öğretmen denetiminde bitkiyi sulaması önem arz eder, bu arada bir sulama planı yapılırsa çocuklar çiçeği sulamayı unutmaz.
Tavsiye: Bu bitki özellikle ilkbahar ve yaz aylarında çoğalmaya daha elverişli.

06 Mart

Buz ile Deneyler

Eller, içinde soğuk su olan bir kaba ve sonra sıcak su olan bir kaba konur.
Buz veya kar ellere alınır.
Soğuk eller birbirine sürterek ısıtılır.

Buzu soğuk ve sıcak suyun içinde eritme

05 Mart

Büyük Baloncuklar Yapma

Karışım biraz bekletildikten sonra oyun başlayabilir.
Fotoğrafta gördüğünüz gibi balonlar bu kadar büyük ve dayanıklı olabilir.
Öneri:

Bulaşık deterjanı yerine doğal sabun veya şampuan da kullanılabilir.
Gliserin yerine beyaz tutkal da kullanılabilir.
Bu durumlarda karışım biraz daha fazla bekletilmelidir.

04 Mart

Ay Manzarası Ve Göktaşları

Basit malzemelerle bir ay manzarası oluşturabilirsiniz. Nemli kum veya iyi bir şekilde yoğrulabilen un ve sıvı yağ karışımı.
Kum karışımını bir masanın üzerine ya da büyük bir tepsinin üzerine yayın ve yüzeyi düzeltin. Sonra meteorların yağışı başlayabilir. Yüzeye taşları, bezelye, misket veya kalın ağır tahta topları yukarıdan yüzeye atın.

04 Mart

Ay boyutunu değiştiriyor mu?

Ay gözlerimize bazen büyük, bazen küçük gelir. Oysa ay boyutunu (büyüklüğünü) değiştirmez. Bir deney ile çocuklara optik illüzyonlar olduğunu ve bazen gözlerimizin bizi yanılttığını açıklamak için önce şu deneyi yaparız:

02 Mart

Bulutlar ve yağmur arasında – deney

Bugün sizi heyecan verici bir deneyle tanıştırmak istiyoruz. Bu deneyi 3 yaşından küçük çocuklarla yapabilirsiniz, ancak daha büyük çocuklar da bu deneyi çok heyecan verici bulacaktır.

Çocukların bulutlar ve yağmur arasındaki bağlantıyı önceden anlamalarına yardımcı olmak için, önceden kâğıttan bir yağmur bulutu yapmak yardımcı olur. Kâsede yağmur bulutu deneyi yapılmadan önce yağmur ve yağmur damlaları konusu burada görselleştirilebilir.

balondan roket yapma
02 Mart

Balondan Roket Yönerge

Bir roketin itme gücü hava basıncından gelir, bir çıkış yoluyla gazların yayılmasıyla yaratılır. Aynı prensip balondan havanın çıkması için de geçerlidir.