Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

16 Nisan

Ekoloji ve Ekosistemler

Türkiye yüzölçümünün yaklaşık %27’si ormanlarla kaplı bir ülkedir.  Bu ormanlar, biyolojik çeşitlilik açısından zengindir. Ülkemizde 5 çam, 4 Göknar, 2 kayın, 2 fındık, 3 karaağaç, 2 gürgen, 3 dişbudak, 20 dolayında meşe, 10 akçaağaç, 4 huş türü, ayrıca çok sayıda alt tür ve çeşit doğal olarak yetişir.

04 Nisan

İlkbaharı Görmek ve Duymak

Çocuklarla birlikte açık alanda gerçek uğur böceklerini, çiğdem çiçeğini, kardelenleri ve güneşi arayın. Bu, etkinlikle çocuklar için bütünsel bir deneyim yaratılır.
Açık alan yoksa oyunu spor salonunda veya sınıfta gerçekleştirin.

21 Mart

Bardakta suyun döngüsünü canlandırma

Çocuklar menekşeyi ekerler. Bitkiye küçük bir bardak damıtılmış su
dökülür ve çocuklar yapıştırma filmini lastik bant yardımıyla camın
üzerine gererler, böylece hava geçirmez olacaktır. Son olarak, çiçeği
kısmen gölgeli olan bir yere koyun. Tam güneş almamasına dikkat
edin.

21 Mart

Su neden yapışır?

Sağ çorap bir kova suya batırılır, çıkartıldıktan sonra sıkılır, sol çorap kuru kalır. Çocuklarla bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Bir iki takım oluşturun ve Herkes yalınayak olmalıdır. İlk takım kuru çorabı, ikinci takım ıslak olanı aynı anda giyer. Kim daha hızlı giyer? Daha sonra değiştirilir ve ilk takım eksik ıslak çorabı, ikinci takım kuru olanı giymek zorundadır. Çıkan sonuç sonrası çocuklarla sohbet edin. Arada ki farkı sorun.

gölette kimler yaşar
07 Mart

Gölde ve gölette kim yaşar?

Gölde yaşamayan hayvanların resimlerini de ekleyebilirsiniz. Çocuklar hangi resmin uygun olup hangilerinin uygun olmadığına karar verir. Örneğin gölde köpek yaşamaz ama balık yaşar.

bitki takvimi
03 Mart

Bitki Takvimi

Her gün yeni bitki ekerek zaman içinde bir tohumun nasıl büyüdüğünü anlamak.Tere, en hızlı büyüyen bitki türlerindendir. Ancak hızlı büyüdüğü için farklı zamanlarda da ekilse kısa bir zaman içinde tüm bitkilerin aynı yüksekliğe ulaşması dezavantajı vardır. Turp biraz daha yavaş ve daha yüksek büyür ve daha uzun süre ayırt edilebilir. Fasulye daha da yavaş büyür. Fasulye ile zaman aktıkça bitkilerin nasıl büyüdüğü daha iyi anlaşılır.