Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

16 Nisan

Ekoloji ve Ekosistemler

Türkiye yüzölçümünün yaklaşık %27’si ormanlarla kaplı bir ülkedir.  Bu ormanlar, biyolojik çeşitlilik açısından zengindir. Ülkemizde 5 çam, 4 Göknar, 2 kayın, 2 fındık, 3 karaağaç, 2 gürgen, 3 dişbudak, 20 dolayında meşe, 10 akçaağaç, 4 huş türü, ayrıca çok sayıda alt tür ve çeşit doğal olarak yetişir.

16 Nisan

Ormanın Katmanlarında Bitki Türleri

Ormanı çok katlı açıklama, insanların ormanı anlamaları için geliştirdikleri bir teoridir. örneğin çalıların, otların veya yosunların asla ağaç tepesine kadar çıkamadıkları doğrulanmıştır. Ormanların yapısını daha iyi anlamak için model bir kavramdır. Tabii ki sincaba atamak mümkün değil, örneğin tüm katlara geçebildiği için. Bu belirsiz ilişkiler ve sınırlar da ele alınmalıdır.

15 Nisan

Orman bakım ister-Dramatik Oyun

Bir veya iki çocuk orman korucusu olarak belirlenir ve şimdi diğerlerinin büyümesine yer açmak için ağaçları tek tek kaldırır. Önce çarpık, hastalıklı veya zayıf ağaçların kaldırılmasını sağlarlar. Bunlar, kıpırdayan veya kollarını uzatamayan çocuklardır. Bu eylem iki veya üç kez tekrar edilebilir. Alan çok dar olduğunda, bazıları “hasat” olacaktır. Kaldırılan “ağaçlar” ne olmak istiyorlarsa onu dileyebilirler: bir dolap mı, bir kitap mı yoksa bir keman mı? Bu, kalan ağaçların iyi büyümesine, büyük taçlar oluşturmasına ve sonunda genç ağaçların yeniden gelişebileceği tohumlar dökmesine izin verir.

15 Nisan

Ormanda Matematik

Çocukların fikirlerini alın ve farklı seçenekleri deneyin. Bir ölçme seçeneği şu olabilir: çocuklar ağaç gövdesinin hizasında arka arkaya uzanarak sıralanırlar. Bir yetişkin onlara katılırsa kaç çocuk gerektiği denenir. Çocuklarla sayılar, oranlar hakkında sohbet edin ve diğer ölçüm yöntemlerini deneyin.

07 Nisan

Küçük Orman Perisini Yakalama Oyunu

rmanda oynanacak bu oyunda ipler ve halatlar kullanılmalı, oyun alanı halatlarla sınırlandırılmalıdır.

Oyun alanında kısa bir ağaçta olmalıdır.

Bir çocuk peri ebe olarak seçilir. İşaret olarak kendisine bir dal ve sopa gibi bir malzeme verilir.

Diğer orman perileri ona yakalanmamaya çalışırlar ancak işaretlenen alanı terk edemezler!

04 Nisan

Gözü Kapalı Ağacını Bul!

Biri diğerinin gözünü bağlar ve onu gözü kapalı dolambaçlı yoldan bir ağaca götürür. Gözü kapalı olan kişi ağacın tüm özelliklerini hatırlamaya çalışmalıdır (bunun için ağaca dokunmalı, kokusunu almalı, hissetmeli, kucaklamalı…).

04 Mart

Ayna ile ormanı keşfet

ocuklar aynaları ile ağaç tepelerini ve etrafı incelerler.

Çocuklar kendilerini ağacın tepesine geziyormuş gibi hissederler ve bu çok eğlencelidir.

Çocuklar bu oyunu grup oyunu olarak da oynayabilirler.
Örneğin bir çocuk sadece aynaya bakar diğer çocuk onu ormanda gezdirir.
Daha sonra eş değiştirilir.

04 Mart

Ağaç ağaç yerini değiştir

Her oyuncu işaretlenen ağaçlardan birinin yanında durur. Ebe ise ağaçların arasında açık bir alanda durur.

Ebe “ağaç ağaç yerini değiştir” diye bağırır. Tüm oyuncular işaretlenen başka bir ağaca koşarlar. Sonuçta her oyuncu yeni bir ağacın yanında durmak zorundadır ve bir önceki ağacına dönmemelidir. Ebe de işaretlenen bir ağacı bulmaya çalışır. Boş bir ağaç bulamayan son oyuncu yeni ebe olur.

29 Şubat

Bahar ağacı

Ebeveynlerden ve diğer öğretmenlerden çok sayıda renkli düğme toplayın. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri bir masanın üzerine koyun.
Nasıl yapılır?
Çocuklarla birlikte hazırlanan masaların etrafında buluşun ve onları renkli düğmelerden bir bahar ağacı yapmaya teşvik edin.