Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

Kuş Yemi

3-6 yaş

Gerizim Alanı: Deney, Sanat, MİNT

Ev yapımı kuş yemi ile çocuklara kuşların dünyası anlatabilirsiniz.

 Hangi kuş ne yer?

Besleme istasyonu nasıl yapılmalıdır? Çocuklar Kuşları kendileri beslerlerse, sevimli uçan hayvanlar hakkında da çok şey öğreneceklerdir.

 Hangi kuşları besleyebiliriz?

Ev yapımı kuş yiyecekleriyle ulaşabileceğiniz küçük kuşlar iki gruba ayrılabilir: tahıl yiyicileri ve yumuşak yiyiciler.İlk grupta ispinozlar, serçeler, kiraz kuşu, (yelvegiller) baştankara, sıvacı kuşu ve ağaçkakanlar bulunur.

Yumuşak yiyiciler: Kara tavuk, kızıl gerdan kuşu vb. kuş türleri bulunur.

Kuşlar tüm yıl boyunca insanlar tarafından beslenirlerse, doğadan ve Sudan aldıkları mineralleri alamazlar. Bu nedenle, kuşlar sadece kışın beslenmelidir.

Kuş yemi nasıl yapılır?

Malzemeler

  • 300 g hindistancevizi yağı,
  • 100 g yulaf ezmesi,
  • 100 gr fındık,
  • 100 gr ayçekirdeği.

Ek malzemeler

File kordon, güzel bir kurdele, makas, birkaç vida, eski bir fincan, alüminyum folyo.

Süre: Yaklaşık 2 saat.

Nasıl pişirilir?

İlk olarak, fındık ince doğranır. Sonra hindistan cevizi yağı bir tavaya konur ve sıvı hale gelinceye kadar ısıtılır. Yulaf ezmesi, fındık ve ayçiçeği tohumu eklenir. Yulaf ezmesinin yağı emmesi için yaklaşık 15 dakika ılık yağda bekletilmelidir. Sonra yiyecekler soğuyuncaya ve yağ sertleşinceye kadar serin bir yere (örn. balkon) koyun.

Kuşları beslemenin iki yolu

Klasik hamur yöntemi

Kuş beslenmesinden kütle toplar oluşturulur. Yiyecekler top halinde fileye konur, bir ip ile üste bağlanır.

Kupa kuş besleyici

Eski bir bardak, fincan veya çiçek saksısı alınır ve içine kuş besini doldurulur. Fincan sapının bulunduğu tarafa daha fazla yiyecek yerleş̧tirilir.

Fincan/saksı ağaca asıldığında nemden ve sudan korunaklı olur Kuş üzerine daha rahat konabilir.

Kuşları beslerken neye dikkat etmelisiniz?

Kuş yemine, tuzlu, baharatlı veya bozuluş yiyecekler işlenmemelidir. Ayrıca, ekmek kuşların midelerinde kabardığı için pek sağlıklı sayılmaz. Kuş yemi gölgeli bir yere asılmalıdır, çünkü yağ güneşte hızla erir ve yem dağılır. Kediler kuş avlamayı sever. Bu yüzden besleme istasyonunu kedinin ulaşamayacağı bir yere asın. Besleme istasyonları her zaman temiz tutulmalıdır. Kuş dışkısında hastalıkları tetikleyebilen tehlikeli bakteriler vardır.

Çocuklarla kuşların dünyasını keşif edin

Kuşlar besleme istasyonunda harika bir şekilde gözlenebilir. Besleme istasyonunu pencerenin görüş alanına asınız. Kuş yaşamını çocuklarınızla birlikte keşfetmek istiyorsanız, bir kuş günlüğünü oluşturabilirsiniz. Yem istasyonuna hangi kuş türleri geliyor? Bunların resimlerini çekip, çıktısını alıp o kuş türü hakkında internette araştırma yapabilirsiniz.

Kuş yemi deneyi

Sadece yulaf ezmesi ve yağ ve biri de tahıl ve yağ içeren bir hamur tatlısı hazırlayabilirsiniz. Hangi kuşlar neyi severler? Beleme, gözlem ve araştırmada bol eğlenceler!

Attached Files

Dosya
Kuş Yemi.pdf
Kuş Yemi
Restricted contents! You must subscribe to Basic Membership plan to get access.
  • Sürüm 1.1
  • İndirmek
  • Dosya boyutu 405.47 KB
  • Dosya Sayısı 1
  • Oluşturma Tarihi 6. Nisan 2024
  • Son güncelleme 6. Nisan 2024