Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

Hoş Geldin

Yaş: 3 - 6 yaş

Gelişim Alanı: sosyal ve duygusal gelişim.

Malzeme:

 Yok

Bu aktivite için herhangi bir ek malzemeye ihtiyacınız yoktur.

Çocukların yeni bir ortamda kendilerini rahat hissetmeleri için neye ihtiyaçları var? Uzun zamandır okulda olan çocuklarınız anaokuluna gittikleri ilk günlerinde kendilerini nasıl hissettiklerini hatırlıyorlar mı? Çocukların karşılıklı birbirlerini destekleyerek ve teselli ederek rahat hissetmelerini nasıl sağlayabilirsiniz?

Nasıl yapılır?

Çocuklarla bir çember oluşturun çocukları konuya duyarlı hale getirin: Yeni anaokulu yılı başladı, yeni bir grup oluşturuldu.

Sadece yeni çocuklar gelmekle kalmadı, diğer çocuklar da gruptan ayrıldı. Geçişler ve yeni başlangıçlar çocukları zorlar. Yeni bir grupta rahat hissetmek için ne gerekir? Çocuklar bu konuda ne düşünüyor?

Yeni bir anaokulu yılının başlangıcında, birçok yeni yüzlerle karşılaşmak ve aynı zamanda veda edilen arkadaşların artık olmamaları çocuklara ilk başta biraz garip gelir. Çocuklara okulda hep birlikte iyi şeyler yapabilmek ve kendimizi iyi hissetmek için neye ihtiyacımız var sorusunu sorun. Çocukların değerli fikirlerini dinleyin.

Çocukların arasında dostane birlikteliği pekiştirmek için her çocuk için bir hoş geldin çemberi yapın. Çemberde bulunan herkes el ele tutuşur. Her çocuğa sırayla şunlar söylenebilir:

"Hoş geldin (çocuğun adı söylenir).  (Sınıfın adı söylenir) mucitler sınıfında burada bizimle beraber olduğun için çok mutluyuz ve

bizimle kendini evinde gibi hisset." Dairede ki bütün çocuklar adı geçen çocuğa bakarlar ve ona ilgi ve sevgi gösterirler.

Alternatif olarak, "konuşma taşı" gezdirilir. Taşı elinde bulunduran çocuk adını söyleyerek kendini diğerlerine tanıtır. Çocuk gözü kapalı veya açık kendisine gösterilen ilginin ve sevgi dolu bakışların tadını çıkartır. Çocuk ilgi ve sevgiye doyduğunda taşı başkasına verir.

Attached Files

Dosya
Hoş geldin.pdf
Hoş Geldin
Restricted contents! You must subscribe to Basic Membership plan to get access.
  • Sürüm 1.1
  • İndirmek
  • Dosya boyutu 267.97 KB
  • Dosya Sayısı 1
  • Oluşturma Tarihi 2. Nisan 2024
  • Son güncelleme 2. Nisan 2024