Hoş geldin hediyesi: 3 haftalık anaokul planı bizden sana hediye!

Her Aile Diğer Ailelerden Farklı mıdır?

4,5 - 6 yaş

Gelişim Alanı: Dil, Sosyal ve Duygusal alan

Çocuklarla aileleri gerçekte neyin oluşturduğu üzerine felsefe yapabilirsiniz. Onları birbirlerinden farklı kılan nedir? Onları birbirine bağlayan nedir? Ve çocuklar için önemli olan nedir?

Hazırlık

Çocuklarla aile konusu hakkında konuşmak istediğinizi aktarın ve onlardan evlerinden aile üyelerini gösteren birkaç fotoğraf getirmelerini isteyin. Ayrıca, onları okula bırakırken ya da okuldan alırken bu isteğinizi ebeveynleriyle de görüşün ve resimlere ne zaman ve ne için ihtiyaç duyduğunuzu söyleyin.

Ayrıca elinizde olan resimlerin çıktısını alın. Eğer imkânınız varsa bunları lamine edin ya da kartona yapıştırabilirsiniz. İsterseniz oldukları gibi de kullanabilirsiniz. İsterseniz ailenizin kendi fotoğraflarıyla da katkıda bulunabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Çocuklarla birlikte bir daire oluşturun. Aile içinde kutlanan ve özel kutlanan günler hakkında konuşun. Örneğin anneler günü, babalar günü vs. Bu günlerin neden kutlandığını tartışın ve ardından aile konusuna geri dönün. Bunu yapmak için bu soruları sorabilirsiniz.

- Aile nedir?

- Kimler bir aileye aittir?

- Her zaman böyle midir?

- Bütün aileler aynı mıdır?

- Ailelerde önemli olan nedir?

- Neden her çocuğun bir aileye ihtiyacı vardır?

Daha sonra fotoğrafları dairenin ortasına koyun. Her çocuk bir fotoğraf seçebilir ve diğerler çocuklara fotoğrafta neyin ve kimin olduğunu anlatabilir. Çocuklar isterlerse neden o fotoğrafı seçtiklerini de söyleyebilirler.

Son olarak, her çocuğun kendi ailesini tanıtmasına izin verilir. Fotoğraflarını diğerlerine gösterirler ve aile üyelerini tanıtırlar. Ayrıca nerede ve nasıl birlikte yaşadıklarını veya birbirlerini ziyaret edip etmediklerini de söyleyebilirler. Dilerseniz siz de buraya aile fotoğraflarınızla katılabilirsiniz.

Önemli

Bu aktivite sırasında çocuklara dikkat edin ve size bir şey söylemek istemiyorlarsa daha fazla sormayın. Özellikle ayrı yaşayan ebeveynler söz konusu olduğunda, istemeden de olsa çocuklarda zor duyguların ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.

Attached Files

File
Her Aile Diğerinden Farklımıdır.pdf
Her Aile Diğer Ailelerden Farklı  mıdır?
Restricted contents! You must subscribe to Basic Membership plan to get access.
  • Version 1.1
  • Download
  • File Size 286.89 KB
  • File Count 1
  • Create Date 2. Nisan 2024
  • Last Updated 2. Nisan 2024